محرمانه خانوادگی

Mahramane Khanevadegi

هیجان فرزندت را باهوش کن (بخش۳)/ کلاس آموزشی احساسات
هیجان فرزندت را باهوش کن (بخش۳)/ کلاس آموزشی احساسات
۰۲ شهریور ۱۳۹۷
0

از احساساتی شدن فرزندانتان به عنوان فرصت آموزشی استفاده کنید. در بخش قبلی گفتیم که اولین گام برای پرورش هوش هیجانی این است که به احساس‌های فرزندتان آگاه باشید. حالا وقتی که فهمیدید فرزندتان احساسی شده است باید چه‌کار کنید؟

گام دوم در ذهن شما اتفاق می‌افتد. شما باید از احساسی شدن فرزندتان نه به‌عنوان یک بحران بلکه به‌عنوان یک فرصت آموزشی استفاده کنید. در این مرحله باید حواستان به نکات زیر باشد:

شما بی‌کفایت نیستید

هیجان‌ها بخشی طبیعی از وجود هر انسانی از جمله فرزندان شما هستند. اگر فرزندتان ترسیده، خشمگین شده، دارد گریه می‌کند، یا هر احساس منفی و شدید دیگری نشان می‌دهد نشانه‌ی بی‌کفایتی شما نیست. اگر احساس کنید مادر بدی هستید بد هم رفتار می‌کنید. پس احساس گناه نکنید.

احساسات نشانه‌ی ضعف نیست

این‌که پسرتان ترسیده یا دارد گریه می‌کند نشانه‌ی ضعفش نیست. این‌که دخترتان خشمش را نشان می‌دهد نشانه‌ی دختر نبودنش نیست. اگر احساسات را به پای ضعف بچه‌ها بگذارید حتما دلتان می‌خواهد بچه‌تان کلا احساساتش را بروز ندهد و فرزندتان هم این پیام ناسالم را از شما می‌گیرد. نتیجه این‌که او یاد نمی‌گیرد احساساتش را مدیریت کند.

یک مربی آرام باشید

بدون این‌که از احساسی شدن فرزندتان به هم بریزید و پا به پایش خشمگین یا غمگین شوید از فرصت به دست آمده استفاده کنید و گام‌های بعد را که در مطلب‌های بعد خواهد آمد طی کنید.

ثبت دیدگاه

شما هم نظرات خود را با ما درمیان بگذارید :

q