محرمانه خانوادگی

Mahramane Khanevadegi

باید ساعات پربیننده تلویزیون در اختیار نوجوانان باشد/گفت وگو با «فاطمه هاشمی» بازیگر سریال «محرمانه»
باید ساعات پربیننده تلویزیون در اختیار نوجوانان باشد/گفت وگو با «فاطمه هاشمی» بازیگر سریال «محرمانه»
07 تیر 1398
0

فاطمه هاشمی این‌ روزها با یک سریال نوجوانانه به نام «محرمانه» به آنتن تلویزیون برگشته و اعتقاد دارد باید بیشتر از گذشته به نوجوان بها داده شود؛ حتی درخواستش این است ساعات پربیننده تلویزیون در اختیار نوجوانان قرار بگیرد.

به گزارش سایت محرمانه و به نقل از خبرگزاری تسنیم، «در حاشیه» آخرین کاری بود که با مهران مدیری انجام داد و بعد از آن «شهر گمشده» و «تعطیلات رویایی» را از او روی آنتن تلویزیون دیدیم. «شب‌های برره» و «خوابم می‌آد» و «قهوه تلخ» را مردم از فاطمه هاشمی به یاد می‌آورند اما مدت‌هاست دیگر با مهران مدیری کاری نکرده و این روزها سریال «محرمانه» را روی آنتن دارد. بازیگری که در هر فیلم و سریالی باشد یک چشمه‌ای از طنز را به رخِ مخاطب می‌کشاند. سابقه همکاری هاشمی با مهران مدیری به سال۷۳ و زمان پخش مجموعه «ساعت خوش» باز می‌گردد البته این بازیگر یک سال پیش از «ساعت خوش» هم، در مجموعه «پرواز ۵۷» با مدیری همکاری کرده بود. یکی از مجموعه‌های درخشان و خاطره انگیزی که در کارنامه فاطمه هاشمی به چشم می‌خورد، سریال طنز «شب‌های برره» است. این سریال با برخورداری از فضایی کمدی و با حضور جمعی از بهترین بازیگران کشورمان در عرصه طنز، در سال ۱۳۸۴ برای مخاطبان تلویزیون پخش و بسیار مورد استقبال آن‌ها قرار گرفت. او اولین کار نوجوانانه‌اش را تجربه می‌کند و اعتقاد دارد تلویزیون بایستی ساعات پربیننده خودش را در اختیار نوجوانان قرار دهد. علت کم‌کاری خودش را ضعیف بودن فیلمنامه و نقش‌های تکراری می‌داند. حتی قرار بوده در «نون.خ» سعید آقاخانی هم حضور داشته باشد اما به دلیل مسافرت، امکان همکاری با این کارگردان و پروژه شبکه یک سیما فراهم نشده است.

با کاراکتر «خانم اژدریان» به تلویزیون برگشت

فاطمه هاشمی در سریال «محرمانه» نقش مدیر مدرسه را با نام «خانم اژدریان» بازی می‌کند که بسیار دیکتاتور و بداخلاق است و فقط به مدرسه و رتبه مدرسه در منطقه فکر می‌کند و اصلاً بچه‌های مدرسه برای او اهمیتی ندارند. این سریال تلویزیونی در فقدان یک برنامه استودیویی موثر، کار نوجوانانه‌ای است که پا را فراتر از دغدغه گذاشته و درباره غفلت‌های بزرگ ترها، مسئولین و جامعه نسبت به این قشر صحبت می‌کند. دنبال نصیحت کردن نیست چون می‌داند نوجوانان از واژه نصیحت بیزارند. بایدها و نبایدهایی که به نمایش درمی‌آیند تا هم نوجوان بداند در محیط اجتماعی چه جایگاهی دارد و باید چه کارهایی را برای رشد و تعالی و حتی جلوگیری از اتفاقات ناگوار و بحران‌های اجتماعی، انجام دهد. از طرفی نوجوانان برای خانواده‌هایشان هم مهم می‌شوند؛ در این چند قسمت که «محرمانه» جلو رفته، مخاطب آرام‌آرام به رازها و محرمانه‌های مهم زندگی پی می‌برد.

«محرمانه» از فرم‌های معمول تلویزیون، فاصله گرفت

«محرمانه» یکی از اتفاقات جذاب تلویزیونی که رقم زده و فاطمه هاشمی هم به آن اشاره کرد فاصله گرفتن از فرم‌های معمول تلویزیون بود. چرا که طراحی دکور و صحنه متفاوتی دارد و به رسم همیشگی عمل نکرده است. دکوری که در و پنجره دارد ولی دیوار ندارد. یعنی با شهری مواجه هستیم که دیوار ندارد؛ همه‌چیز خیلی شفاف و روشن است و پیام آن به طور صریح مطرح می‌شود. در کلاس، خانه را می‌بینیم و در خانه، خیابان مشخص است. به تعبیر این بازیگر، «محرمانه» دنبال فضاسازی‌ها و قصه‌هایی نبود که نوجوان استقبال نکند؛ اتفاقاً می‌خواهد از ابتدای داستان تا آخرین روز «محرمانه» نوجوان تماشاگر پروپاقُرصِ این سریال تلویزیونی باشد. نکته حائز اهمیت‌تر آن است که «محرمانه» حرف مستقیم نمی‌زند و کسی را هم موعظه نمی‌کند. چون این رویه ساخت و تولید اثر نمایشی از نظر مخاطب نوجوان رد شده و همه به عنوان بانی این قصه و نمایش، سعی کردیم «محرمانه» را نوجوانان ببینند.

دنبالِ فضای بی‌حاشیه‌ای هستم تا کار موثر ارائه شود

او درباره فضای سریال «محرمانه» گفت: من در سریال ها و مجموعه‌های متفاوتی کار کرده‌ام که در بیشتر آنها محیط و فضای کار دوستانه و گرم بوده است. اصولاً یکی از مشخصه‌های خود من، پرهیز از مسائل حاشیه‌ای است و به همین دلیل نیز دوست دارم در پروژه‌ها و مجموعه‌ای کار کنم که فضای آن دوستانه، گرم و بی‌حاشیه باشد. این پروژه یکی از تجربه‌های کاری من است که مانند بسیار دیگری از پروژه‌ها فضای آن گرم و دوستانه است. یکی از دلایل تمدید همکاری من با دوستان در پروژه همین فضای گرم و خوب بوده است.

«محرمانه» اولین کار نوجوانانه‌ام در تلویزیون بود

وی با اشاره به این که در میان کارهای کودک و نوجوان سال‌های اخیر، اثر چشمگیری در سینما و تلویزیون ارائه نشده، تأکید کرد: در سال‌های اخیر کار کودکانه و یا نوجوانانه چشمگیری در دنیای تصویر ارائه نشده و قاعدتاً من هم در این فضا حضور نداشتم. من بیشتر در کارهای طنز و کمدی ایفای نقش کردم و مخاطبِ این آثار نیز طیف مختلف هستند به ویژه کودکان، نوجوانان و جوانان بارها بنده را در کاراکترهای مختلف و سریال‌های طنز دیده‌اند. ولی به هر حال سریال «محرمانه» اولین فعالیت کاری‌ام در حوزه نوجوانِ تلویزیون است. من با برخی از عوامل در پروژه‌های دیگر همکاری داشته‌ام و از دوستان قدیمی هستیم. اما یکی از مهم ترین تفاوت‌ها، فضای کاری متفاوتِ دلچسب و جوّ دوستانه «محرمانه» بود.

ساعات پربیننده تلویزیون باید در اختیار نوجوانان باشد

هاشمی در پاسخ به این سوال که چرا در حوزه نوجوانان، آثار کمی ساخته می‌شود و آیا این گونه برنامه‌ها مخاطب ندارد، خاطرنشان کرد: یکی از دلایل کم‌ مخاطب بودن‌ حوزه نوجوانان، به زمان پخش و میزان هزینه‌ و بودجه برمی‌گردد. بیشترین مخاطب برنامه‌های تلویزیونی عمدتاً کودکان و نوجوانان هستند و در ساعات پایانی شب، گِرد تلویزیون جمع می‌شوند. چون بهترین ساعات پخش به پُر مخاطب‌ترین سریال‌ها در ساعات پایانی تعلق می‌گیرد. با توجه به زندگی امروزی و فعالیت بیشتر اجتماعی نوجوانان، شاید اختصاص ساعات پربیننده به برنامه‌های نوجوان، در بیشتر دیده شدن این برنامه‌ها و توجه به مشکلات و معضلات نوجوانان و در نهایت جامعه بیشتر کمک کند. ناگفته نماند که تعداد مخاطب برنامه‌های تلویزیونی با کیفیت ساخت، عوامل پروژه و نیز ساعت پخش آن ارتباط مستقیم دارد.

 

 

ثبت دیدگاه

شما هم نظرات خود را با ما درمیان بگذارید :

q